Home → Departments

Departments

NOTE: Staff e-mail addresses can be found in the Staff Directory  

Arts, Physical Education & Health Department

  • Mr. James Moir, Content Specialist
  • Ms. Stacey Brooks, Theater
  • Mr. Antonios Kalargyros, Grade 6 Team Leader, Art
  • Mr. Raymond Ritzau, Art
  • Mr. Salvador Rivera-Casiano, Chorus/General Music
  • Ms. Felicia Parson, Digital Art
  • Mrs. Deborah Layton, Instrumental Music
  • Ms. Debra Haskins, P.E & Health Education
  • Ms. Jamie Ferrigno, P.E & Health Education
  • Mr. Jeremy Lott, P.E & Health Education
  • Mr. Daniel O'Connor, P.E & Health Education
  • Mr. Michael O'Reilly, P.E & Health Education

 

English Language Arts & Reading Department

  • Mrs. LaKresia Whittington, Content Specialist 
  • Ms. Ashlie Baylor, English Language Arts
  • Ms. Tiah Coley, English Language Arts
  • Ms. Elaine Elderkin, English Language Arts
  • Ms. Beth Hester, Grade 7 Team Leader, English & Reading
  • Ms. Tarik Hislop, English Language Arts
  • Ms. Gerry Jangha, English Language Arts
  • Ms. Leshon Parrish, Reading
  • Ms. Karen Robertson, Reading
  • Ms. Charann White, English Language Arts
  • Mrs. Melanie Wright, English Language Arts

 

World Languages & ESOL Department

  • Ms. Amora Williams, Content Specialist
  • Ms. Jennifer Amobi, Spanish
  • Ms. Ariel Borns, Spanish
  • Ms. Michelle Brooks, ESOL
  • Ms. Mandy Choubineh, French
  • Ms. Julie Dietrich, Spanish
  • Ms. Elaine Elderkin, Spanish
  • Ms. Candace Montague, ESOL
  • Ms. Emily Watcher, Spanish

Individuals and Societies Department

  • Ms. Tiffany Arnold, Content Specialist
  • Ms. Melissa Daly, Advanced I & S
  • Mr. Kevin Gammell, Advanced I & S
  • Mr. David Kerley, Advanced I & S
  • Mr. Greg Millier, Advanced I & S
  • Ms. Candace Montague, Advanced I & S
  • Ms. LaTonia Smith, Advanced I & S
  • Mr. Todd Troke, Advanced I & S
  • Ms. Athleena Wilson, Advanced I & S

 

Mathematics Department

  • Ms. Marg Brennan, Content Specialist
  • Ms. Sheri Griffin, Math 6 & 7
  • Mr. Thomas Jensen, Algebra Prep
  • Ms. Janis Key, Math 6 & 7
  • Mr. Kevin Lorensen, Math 7 & IM
  • Mr. Todd Mattis, Math 6
  • Mr. Timothy Phelps, Algebra & IM
  • Mr. Neville Voglezon Jr. , Math 6
  • Mr. Cardell Williams, Honors Geom & Algebra

Science Department

  • Ms. Abby Hendrix, Content Specialist
  • Mr. Julian Bolton, Science
  • Ms. Denise Gray, Science
  • Mr. Scott Hanna, Science
  • Ms. Keianna Henry, Science
  • Ms. Kristine Menna, Grade 8 Team Leader, Science
  • Ms. Katie Spann, Science
  • Ms. Amy White, Science

  

Special Services Department

  • Ms. Zakia Lindsey, Resource Teacher Special Ed
  • Ms. Rachel Bennett, English
  • Ms. Teresa Dixon-Settles, English
  • Ms. Denise Henderson, Paraeducator
  • Mr. Brandon Howell, Paraeducator
  • Ms. Johanna Imbesi, Speech
  • Ms. Constance Kinder, ALT Program
  • Ms. Judith Northrup, Paraeducator  
  • Mrs. Sarah Parlopiano, Math & World Studies
  • Mr. Nam Pham, FOCUS
  • Ms. Rachel Sharlin, Math
  • Ms. Carol Sullivan, Paraeductor
  • Ms. Darlene Tarbrake, Speech
  • Mr. Jonathan Toto, Math
  • Ms. Kimberly Williams, Paraeducator
  • Mrs. Sharon Zitomer, Paraeducator
 

Webmaster Christina Portillo | Updated July 2014 

 

 
Click here to log in