Departments

Arts/Physical Education

  • Mr. Antonios Kalagyros- Art Content Specialist 
  • Mr. James Moir- PE/Health Content Specialist
  • Ms. Stacey Brooks- Theater Teacher
  • Mrs. Deborah Layton- Instrumental Music Teacher
  • Mrs. Felicia Manley- Computer Teacher and Grade 8 Team Leader
  • Mr. Raymond Ritzau- Art Teacher
  • Ms. Cassandra Sperow, Art Teacher
  • Mr. Salvador Rivera-Casiano- Chorus Teacher
  • Ms. Chantal Charles- PE/Health Teacher
  • Ms. Mary Jo Stolte- PE/Health Teacher
  • Mr. Bradley Hartley- PE/Health Teacher
  • Mr. Andrew Murphy - PE/Health Teacher
  • Mr. Philip Termini - PE/Health Teacher
  • Mr. Neville Voglezon - TV Studio Teacher

English/Language Arts

  • Mrs. LaKresia Whittington- English Content Specialist
  • Ms. Ashlie Baylor- English Teacher
  • Ms. Kenesha Brown - English Teacher
  • Mrs. Tiah Coley - Dig. Literacy 2 Teacher
  • Ms. Carla Montes - English Teacher
  • Ms. Stacey Dunn - Dig. Literacy Teacher
  • Ms. Rebecca Funk- English Teacher
  • Mr. Christian Lehane-English Teacher
  • Ms. Sara Littlejohn - Read 180 Teacher
  •  Ms. Tram Nguyen - English Teacher
  • Mrs. Sarah Parlopiano - Reading Teacher
  • Ms. Michelle Sauer - English Teacher
  • Ms. Stefanie Slack - English Teacher
  • Ms. Charann White- English Teacher

ELL/ESOL/World Languages

  • Mr. Joseph Alfred - French
  •  Ms. Penny Chan- ESOL Teacher
  • Ms. Mandana Choubineh- French Teacher
  • Ms. Greta Elderkin - Spanish Teacher
  • Mr. Santos Gonzalez - Spanish Teacher
  • Dr. Rhonda McManus - ESOL Teacher
  • Ms. Amanda McKinley - Spanish Teacher
  • Ms. Carissa Merdzhan - ESOL Teacher
  • Ms. Dannielle Santana - ESOL Teacher

Social Studies

  • Ms. Asewe Onyango - Social Studies Content Specialist
  • Mr. Floyd Branch III - Social Studies Teacher, Gr. 6 Team Leader
  • Mr. David Kerley - Social Studies Teacher
  • Mr. Nate Koenig- Social Studies Teacher
  • Ms. Vasiliki Mihailidis - Social Studies Teacher
  • Ms. Miya Page - Social Studies Teacher
  • Ms. Justine Pfeiffer - Social Studies Teacher
  • Mr. Robert Randolph - Social Studies Teacher
  • Ms. Jordan Warner (Graham) - Social Studies Teacher
  • Ms. Athleena Wilson- Social Studies Teacher

Mathematics

  • Mr. Kym Sturdivant - Mathematics Content Specialist
  • Ms. Allison Angowski - Math Teacher
  • Ms. Michele Cade - Math Teacher
  • Mrs. Sheryl Griffin- Math Teacher
  • Ms. Arrin Hawkins - Math Teacher
  • Mr. Kevin Lorensen- Math Teacher
  • Mr. Todd Mattis- Math Teacher
  • Ms. Catherine Murray - Math Teacher
  • Mrs. Janis Sequeira - Math Teacher
  • Mr. Michael Yi - Algebra Teacher

 


Science

  • Ms. Kristine Menna- Science Content Specialist
  • Mr. Julian Bolton- Science Teacher
  • Ms. Erica Greene- Science Teacher
  • Ms. Shonica Jordan- Science Teacher
  • Ms. Shea Kenealy - Science Teacher
  • Ms. Kelly Labriola - Science Teacher
  • Ms. Aseelah Reddick - Science Teacher
  • Ms. Judith Weiskopf - Science Teacher

Special Services

  • Mrs. Zakia Lindsey- Special Services Content Specialist
  • Ms. Tyra Bonner - Paraeducator
  • Ms. Debra Cartwright - Special Ed Teacher
  • Mr. Jermine Charles - Paraeducator
  • Ms. Deanna Gilliam-Hayes - Special Ed Teacher
  • Ms. Denise Henderson- Paraeducator
  • Mr. Donald Hebert- Special Ed Teacher
  • Ms. Christine Longen - Special Ed Teacher
  • Ms. Toyen Malcolm - Special Ed Teacher
  • Mr. Ahmed Munsaray- Paraeducator
  • Mrs. Le'Shon Parrish - Paraeducator
  • Ms. Carol Sullivan - Paraeducactor
  • Ms. Lisa Thompson- Paraeducator
  • Ms. Heather Vail - School Psychologist
  • Ms. Kimberly Williams- Paraeducator
  • Ms. Yasmin Ziaee - Speech Pathologist