Clubs

Drumline at Homecoming
Club Sponsor Location  Meeting Time 
Class of 2020  Ms.Linda Steele and Ms. Lisette Kernizan LC2 Thursdays at lunch
Class of 2021 Ms. Reff-Presco E109 Thursdays at lunch
Class of 2022 Ms. Jennifer Austin E112 Thursdays at lunch
Class of 2023 Ms. Christine Cappuccilli A202 Thursdays at lunch
Archery Club Dr. Brian Semos Auxiliary Gym Saturdays, 1:15 - 3:30 p.m.
Debate Team Ms. Candace Wilkerson B148 every other Wednesday after school 2:40pm - 4:30pm
Drumline  Ms Desiree Merriweather  G118 3:00 - 5:00 p.m. during fall drumline season
Environmental Club Ms. Kristen da Cruz E203 Mondays at lunch
ESOL Mentor Program TBA TBA TBA
Fellowship of Christian Athletes Mr. Alix Medor A202 Every other Friday at lunch
Forensics Ms. Joyanna Priest A219 Wednesdays and Thursdays at lunch
 French Honor Society  Ms. Sonya Shultz LC6 Tuesdays at lunch
Gardening Club Mr. Erol Miller G121 Thursdays at lunch, after school as scheduled
Gender Sexuality Alliance Mr. Corey Ahearn and Mr. Ryan Acosta-Fox A105 Fridays at lunch
Homework Club Ms. Joyanna Priest and Ms. Zully Pineda Media Center Monday - Friday after school
Jewish Culture Club Ms. Leor Baldinger Learning Cottage 3 Fridays at lunch
Latin Dance Club Mr. Cristian Lemus Gym Dance Room Tuesdays, Wednesdays, and Thursdays after school from 2:40-4:30 pm.
Literary Magazine Ms. Joyanna Priest A219 Thursday at lunch, starting in February
Minority Scholars Program  Ms. Eden Reff Presco E109 Wednesdays at lunch, Fridays 2:30-4:30
 MoCo 4 Change Ms. Anastasia Zahner A212 Mondays at lunch
National Art Honor Society Ms. Jillian Randall F111/F134 Wednesdays, 2:45 - 4:00 p.m.
National Honor Society Ms. Jamie Bisset A215 Mondays at lunch
Physics Club Ms. Helene McLaughlin G124 Second and fourth Wednesdays at lunch
Psychology Club Mrs. Margaret Jessell Learning Cottage 1 Mondays at lunch
Robotics Club Mr. Max Wright F113 Thursdays at lunch
Science Olympiad Ms. Helene McLaughlin G124 First and third Wednesdays at lunch
Sociedad Honoraria Hispánica Ms. Tania Pacheco A213 First Friday of the month
Spanish Conversation Club Mr. Andrew Peim and Mr. Daniel Stein A203 Mondays at lunch
 Student Government Association Ms. Brandy Reazer A112 Wednesdays at lunch
Student Section Committee Mr. Daniel Stein A104 Fridays at lunch, as announced
WNHS Ms. Iris Schwarz and Mr. Johnny Thrift TV Studio Monday - Friday morning
Yearbook (The Chariot) Ms. Iris Schwarz B213 Yearbook Class