Extracurricular Activities

Athletic Coaches Directory

Please click here to download a copy of the 2018-19 Coaches Directory.

Non-Athletic Clubs

Please click here for a printable copy of the list below.

Club/Organization Sponsor/Director Meeting Location Meeting Dates
9th Grade Class Mr. Troy Horsley Room 120 Third Wednesday of each month during lunch
10th Grade Class Ms. Crystal Small    
11th Grade Class Ms. Danielle Neely    
12th Grade Class Ms. Kia Davis    
AALEAD ynguyen@aalead.org Room 270 Wednesdays after school
Amnesty International Ms. Janisann Hay Room 141  
Anime/Comic Club Ms. Deborah Wischmann Room 138 During lunch
Business Club Ms. Romaine Stover Room 222C Wednesdays during lunch
Chess Club Mr. Brian Schutt Room 265 Thursdays during lunch
Drama Club Ms. Lisa Carroll and Ms. Jeanie Moon Auditorium or room 159 Performers: Tuesday/Thursday; Tech: Wednesday
2:30-4:30
It’s Academic Mr. Phillip Utterback    
Key Club Ms. Cheryl Burwell Room 229 Wednesdays during lunch (11:20)
Liberty’s Promise Ms. Elsa Morales Room 259 Tuesdays/Thursdays, 2:45-4:30 pm
Marching Cavaliers! Ms. Megan Campbell Band room Tuesday/Wednesday/Thursday, 2:45-4:15
Mathletes Ms. Candice Woodie Room 245 Wednesdays after school
Minority Scholars Program Mr. Kofi Frempong Room 222C Tuesdays during lunch
Mock Trial Ms. Sarah Park Room 206 Mondays/Wednesdays, 2:30-3:30
National Honor Society Ms. Gabriella Starita Room 208 First Friday of the month
National Social Studies Honor Society Ms. Janisann Hay   Mondays
Pep Band Ms. Megan Campbell Band room Wednesdays, 2:45-4:15
Rainbow Alliance Ms. Stacey Wahrman
Ms. Elizabeth Fuhrman
Room 203 Wednesdays during lunch
RecZone Cooking Club Ms. Alexandra with RecZone Room 133 Tuesday/Thursday, 2:45-4:30
October 23-May 16
RecZone Hip-Hop Dance Class     Mondays, 2:45-4:15
October 22-December 17
RecZone Latin Dance Club     Wednesdays, 2:45-4:15
October 24-December 19
School Newspaper Ms. Sarah Park Room 206 Tuesdays, 2:30-4:00
STEM Club Ms. Christina Popowych-Ebert Room 240 Thursdays, 2:45-4:00
String Quartet Ms. Megan Campbell Band room Thursdays, 11:30-noon
Student Ambassadors Ms. Cara Haddaway Counseling Office Quarterly
SGA Ms. Henderson   (must be incorporated into student's course schedule)

After School Activities

In addition, the following activities are offered after school:

    MONDAY   TUESDAY   WEDNESDAY   THURSDAY   FRIDAY
REC ZONE   2:45-4:15
Cafeteria
  2:45-4:15
Cafeteria
  2:45-4:15
Cafeteria
  2:45-4:15
Cafeteria
   
REC ZONE   2:45-4:15
Fit Boxing &
Latin Dance
  2:45-4:15
Tribal/African
Dance
  2:45-4:15
Cooking
  2:45-4:15
DJ Instruction
   
AALEAD   2:45-4:15
Room 270
      2:45-4:15
Room 270
       
LIBERTY'S
PROMISE
  2:45-4:15
Room 202
      2:45-4:15
Room 202
       
C-BELL       2:45-4:15
Room 259
      2:45-4:15
Room 259
   
HS PLUS       2:45-4:15, Tuesday through Friday — See schedule for room assignments
* For more information about Liberty's Promise, contact Julien Labiche at 571-353-8874 or julien@libertyspromise.org.